Škodcovia a ochrana sliviek a ringlôt

V časti „Škodcovia a ochrana sliviek a ringlôt“ je stručný popis rozšírených škodcov sliviek a ringlôt spolu s možným ekologickým spôsobom ochrany proti nim. Ako ochrana sú použité predovšetkým naše, resp. nami ponúkané prípravky.

Zoznam tu uvádzaných škodcov:

  • Obaľovač slivkový (Cydia funebrana) 
  • Piliarka slivková (Hoplocampa minuta) a Piliarka žltá (Hoplocampa flava) 


Obaľovač slivkový (Cydia funebrana)

Obaľovač slivkový (Cydia funebrana) prezimuje v štádiu dospelej húsenice v kokóniku pod kôrou, v mačine alebo v iných úkrytoch. Na jar sa zakukľuje a obyčajne v priebehu mája sa liahnu motýle. Oplodnené samičky kladú vo večerných hodinách vajíčka na malé plody, ojedinele aj na listy. Kladenie trvá niekoľko týždňov, pričom začiatok kladenia je vždy skôr, približne o 7 až 10 dní, ako u obaľovača jablčného. Vajíčka sú okrúhle, ploché, šošovkovité, priesvitné a bývajú dobre prilepené k podkladu. Vyliahnuté húsenice sa krátky čas pohybujú po povrchu plodov a potom sa vžierajú dovnútra. Tento druh obaľovača má u nás dve generácie.
Napadnuté plody zvyčajne skôr dozrievajú, zafarbujú sa do modra a často mávajú na povrchu plodu kvapôčku gleja. Bývajú aj oveľa mäkšie, ako zdravé plody, pričom vo vnútri sa nachádza červenkastá húsenička spolu s hnedými vlhkými kúskami trusu.
Pri vlhkom počasí napadnuté plody následne poškodzuje aj hubové ochorenie – monilióza, takže plody pomerne rýchlo hnijú.

OCHRANA

  • Použiť mikrobiálny prípravok NovaFerm® ORION (v koncentrácii 2 %), podľa signalizácie:
    • proti prvej generácii – väčšinou na prelome mája a júna,
    • proti druhej generácii – v júli.

Piliarka slivková (Hoplocampa minuta) a piliarka žltá (Hoplocampa flava)

Piliarka slivková (Hoplocampa minuta) a piliarka žltá (Hoplocampa flava) spôsobujú skorú červivosť sliviek a sú všeobecne považované za najzávažnejších škodcov sliviek, slív a ringlôt. 
Obidva druhy piliarok sa vyskytujú spoločne, alebo prevažuje jeden druh, podľa klimatických podmienok danej lokality. Obidva druhy piliarok prezimujú v štádiu dospelých lariev v pôde. Na jar sa kuklia a dospelé piliarky sa roja v čase kvitnutia sliviek. Samičky kladú vajíčka do kalíšnych lístkov odkvitajúcich kvetov. Vyliahnuté larvy vyžierajú vnútrajšok plodov, pričom dôsledkom napadnutia piliarkami je hromadné opadávanie zelených nevyvinutých plodov, veľkých 10-15 mm.
Pri silnom výskyte piliarok môže opadnúť aj 100 % plodov. Na opadnutých plodoch je viditeľná okrúhla hlboká dierka, z ktorej často vytŕča vankúšik hrdzavohnedého vlhkého trusu. Jedna larva za svoj život môže zničiť viac plodov, posledný plod opúšťa veľkou čiernou dierkou a padá sama, alebo aj s plodom, na zem, kde sa zahrabáva do pôdy. Prezimujú dospelé larvy v kokónoch, v hĺbke 10 až 15 cm. Na jar sa zakukľujú a v apríli sa liahnu piliarky.
Čím je počasie v čase pred kvetom a počas kvitnutia teplejšie, tým väčšie býva napadnutie. Za sychravého, daždivého počasia piliarky do kvetov nelietajú a v rokoch s takýmto počasím v období kvitnutia býva napadnutie nízke.
Obidva druhy piliarok majú za rok len jednu generáciu.

OCHRANA

  • Použiť mikrobiálny prípravok NovaFerm® ORION (v koncentrácii 2 %), skorá červivosť, aplikovať ihneď po odkvitnutí.