Škodcovia a ochrana hlúbovej zeleniny

V časti „Škodcovia a ochrana hlúbovej zeleniny“ je stručný popis rozšírených škodcov hlúbovej zeleniny (kapusta, kel, karfiol, brokolica, kaleráb, kel kučeravý, kel ružičkový) spolu s možným ekologickým spôsobom ochrany proti nim. Ako ochrana sú použité predovšetkým naše, resp. nami ponúkané prípravky.

Zoznam tu uvádzaných škodcov:

  • Mlynárik kapustový (Pieris brassicae)
  • Mora kapustová (Mamestra brassicae)
  • Skočky (Phyllotreta spp.)
  • Voška kapustová (Brevicoryne brassicae)
  • Molica lastovičníková (Aleyrodes proletella)


Mlynárik kapustový (Pieris brassicae)

Mlynárik kapustový (Pieris brassicae) je biely motýľ, ktorý poletuje cez deň nad porastmi hlúbovín. Samičky kladú žlté podlhovasté vajíčka na spodnú stranu starších listov. Vyliahnuté húseničky sú spočiatku pohromade, staršie sa rozlezú po celej rastline. Požierajú väčšinou staršie listy na rastline.
Mlynárik kapustový máva počas roka dve generácie. Druhá generácia je početnejšia a preto škodlivejšia.

OCHRANA

  • Ochrana je potrebná hlavne proti druhej generácii škodcov, a to proti mladým húseniciam, s použitím bakteriálneho produktu NovaFerm® ORION, v koncentrácii 3%, spolu s prípravkom BorOil, v koncentrácii 0,2 %.

Mora kapustová (Mamestra brassicae)

Mora kapustová (Mamestra brassicae) patrí medzi najvýznamnejších škodcov hlúbovín, pretože húsenice sa zavŕtajú do hlávok a svojím požerom a trusom ich úplne znehodnotia. Samičky mory kapustovej kladú sivohnedé, pologuľovité vajíčka na spodnú stranu starších listov.
Za rok máva dve generácie, pričom druhá generácia je početnejšia a škodlivejšia.

OCHRANA

  • Pri ochrane je potrebné sústrediť sa proti mladým, ešte nerozptýleným húseniciam, použitím bakteriálneho produktu NovaFerm® ORION, v koncentrácii 3 %, spolu s prípravkom BorOil, v koncentrácii 0,2 %.

Skočky (Phyllotreta spp.)

Skočky (Phyllotreta spp.) sú drobné, tmavo sfarbené chrobáky, s tretím párom končatín dobre prispôsobeným na skákanie. Škodia tým, že na listoch, najmä mladých rastlín, robia okienka až dierky z vrchnej strany.
Ich škodlivosť zvyšuje suché a teplé počasie.
Pri oneskorenej ochrane poškodzujú totálne mladé listy hlúbovín, v letných mesiacoch môžu skočky poškodiť aj staršie porasty.

OCHRANA

  • Aplikujeme bakteriálny produkt NovaFerm® ORION, v koncentrácii 2 %, spolu s prípravkom BorOil, v koncentrácii 0,2 %.

Voška kapustová (Brevicoryne brassicae)

Voška kapustová (Brevicoryne brassicae) vytvára na porastoch kapustových zelenín veľké šedomodré kolónie. Vošky poškodzujú rastliny cicaním, listy sa deformujú a spomalí sa rast. Poškodením vegetačného vrchola sa znižuje úroda.
Rastliny sú na vošky najcitlivejšie vo fáze desiatich listov počas suchého a teplého počasia.

OCHRANA

  • Ochranu je potrebné robiť, keď je napadnutých viac ako 10 % rastlín. Aplikujeme bakteriálny produkt NovaFerm® ORION, v koncentrácii 2 %, spolu s prípravkom BorOil, v koncentrácii 0,2 %.

Molica lastovičníková (Aleyrodes proletella)

Molica lastovičníková (Aleyrodes proletella) znehodnocuje porasty hlúbovín predovšetkým vylučovaním medovice na spodnej strane listov, a následne rozvoj černí a prenos vírusových ochorení.

Drobné výrastky, až korkovitosť, na listoch hlávkovej kapusty spôsobujú strapky (Thripsspp.).

OCHRANA

  • Aplikujeme bakteriálny produkt NovaFerm® ORION, v koncentrácii 2 %, spolu s prípravkom BorOil, v koncentrácii 0,2 %.