Posted on

5. Odporúčanie k ekologickej ochrane vinohradov – 24.07.2022

SITUÁCIA

Aktuálna vývojová fenologická fáza viniča je koniec uzatvárania strapcov (BBCH 79) u neskorých odrôd, zatiaľ čo skoré odrody sú v základnej fenologickej fáze dozrievania bobúľ (BBCH 81), čiže bobule sa vyvíjajú do odrodovo špecifických farieb.
Na mnohých odrodách, hlavne neskorých, sú bobule v strapcoch rôznej veľkosti. Je to hlavne v lokalitách, kde bolo veľmi málo zrážok a vinohrad trpí veľkým suchom.

Podľa meteorológov v mesiaci júl bude na Slovensku pretrvávať horúce suché počasie. Počas dňa 23.07.2022 (sobota) sa teploty na západnom a južnom Slovensku pohybovali od 35 do 38 °C, zatiaľ čo v Žilinskom, Prešovskom a Košickom kraji pršalo. V týchto krajoch, v mnohých lokalitách, bol výdatný dážď (búrkového rázu), ale iné vykazovali úhrn zrážok pod 10 mm.
V dňoch 24.07. – 25.07.2022 pod Karpatským oblúkom prechádza enormne horúci vzduch s teplotami od 31 do 34 °C, s meteorologickými výstrahami 2.a 3. stupňa.

Podľa predpovede meteorológov najbližšie zrážky budú v utorok (26.07.2022), kedy sa majú znížiť horúčavy na 29 až 30 °C. V utorok počas dňa bude pribúdať čoraz viac oblačnosti a s ňou aj prehánky a búrky. Postupne by sa mali rozšíriť prehánky zo západnej časti Slovenska do východných regiónov.
Z tohto dôvodu je potrebné ošetrenie viniča proti múčnatke a preventívne proti peronospóre.

MÚČNATKA

Erysiphe necator (Schw.); syn. Uncinula necator (Schw.) Burr); syn. Oidium tuckeri (Berk.)

V tomto roku sa v mnohých vinohradoch vyskytovala múčnatka, preto je potrebné  aplikovať ošetrenie proti múčnatke viniča, v závislosti od citlivosti odrody proti múčnatke viniča.

ODPORÚČANÉ OŠETRENIE VINIČA PROTI MÚČNATKE VINIČA:

  • SLABÁ INFEKCIA MÚČNATKY VINIČA (slabý infekčný tlak):

    PowerOf-K 1,0 % (10,0 l/ha)  +  BorOil 0,2 % (2,0 l/ha)

  • SILNÁ AŽ VEĽMI SILNÁ INFEKCIA MÚČNATKY VINIČA (silný infekčný tlak):
    PowerOf-K 0,8 % (8,0 l/ha)   BiokaURTICA 0,2 % (2,0 l/ha)  +  BorOil 0,2 % (2,0 l/ha)

PERONOSPÓRA

Plasmopara viticola (Berk. & M. A. Curt.) Berl. & De Toni)

Meteorológovia predpokladajú 26.07.2022 krátkodobé, ale intenzívne lejaky, pri ktorých môžu úhrny zrážok dosiahnuť 10 – 40  mm.
Po týchto predpokladoch môžu za niekoľko dní po lejakoch, v lokalitách s vyššími teplotami, vzniknúť vhodné podmienky pre vznik a  šírenie infekcie  peronospóry viniča. Platí to hlavne pre neskoré odrody viniča, ktoré majú nerovnomerne vyvinuté bobule v strapcoch hrozna.

ODPORÚČANÉ OŠETRENIE VINIČA PROTI PERONOSPÓRE:

  • PREVENTÍVNE OŠETRENIE VINIČA:
    CuproTonic 0,2 % (2,0 l/ha)

Odporúčané KOMBINOVANÉ OŠETRENIE VINIČA PROTI MÚČNATKE A PERONOSPÓRE:

PowerOf-K 0,8 % (8,0 l/ha)   BiokaURTICA 0,2 % (2,0 l/ha)  +  BorOil 0,2 % (2,0 l/ha)  CuproTonic 0,2 % (2,0 l/ha)

Upozornenie!

Upozorňujeme, že rozhodnutie o zvolenom variante ochrany musí vykonať vinohradník na základe vyhodnotenia aktuálnych podmienok vo vlastnom vinohrade.

Poznámka:

Informácie k vzájomnej miešateľnosti produktov a príprave správnej %-uálnej koncentrácie postrekov nájdete na našej webovej stránke www.bioka.sk, v sekcii Praktické info„, konkrétne v príspevkoch Miešateľnosť produktov a Koncentrácie postrekov.

Na stiahnutie:
5. Odporúčanie k ekologickej ochrane vinohradov – 24.07.2022 (.pdf)