Choroby a ochrana malín

V časti „Choroby a ochrana malín“ je stručný popis rozšírených chorôb malín spolu s možným ekologickým spôsobom ochrany proti nim. Ako ochrana sú použité predovšetkým naše, resp. nami ponúkané prípravky.

Zoznam tu uvádzaných chorôb:

  • Škvrnitosť výhonkov malín
  • Hrdza ostružinová


Škvrnitosť výhonkov malín

Škvrnitosť výhonkov malín je hubové ochorenie,  ktorého pôvodcom je Didymella applanata. Spôsobuje rozsiahlu, typickú hnedú škvrnitosť listov, na ktorých bývajú najprv postihnuté stredové rebrá, okolo ktorých sa vytvára odumierajúca škvrna. Škvrny prechádzajú aj na listové stopky a neskôr až na výhonky. Napadnuté listy postupne zaschýnajú, no výhonky zostávajú do jesene živé, ale často s rozsiahlymi škvrnami. Silnejšie škvrnité výhonky v zime vymŕzajú. Na chorých výhonkoch niekedy zvädnú jednotlivé stopky s kvetmi, čo má za následok zníženie úrody.
Pri silnom a skorom napadnutí malín dochádza k predčasnému odlisteniu rastlín, čo zle vplýva nielen na úrodu ovocia, ale aj na celkový stav rastlín.
Výskyt choroby možno obmedziť vyrezaním výhonkov so škvrnami začiatkom jari.

OCHRANA

  • Ošetrenie porastu na jar po plnom vypučaní meďnatým prípravkom, napr. Kocide 2000 (v koncentrácii 0,3 %), pričom je dobré ošetrenie asi o 10 dní opakovať.

Hrdza ostružinová

Hrdza ostružinová je spôsobená hubou Kuehneola uredinis, ktorá napáda hlavne ostružiny. Do ďalšieho roka sa prenáša infikovanými výhonmi, na ktorých sa na jar objavujú fialovočervené zdureniny, v ktorých pokožka praská, uvoľňujú sa žlté spóry, infikujú spodné strany listov a tie často opadajú.
Choroba sa dobre šíri vo vlhkom a teplom prostredí.

OCHRANA

  • Dôležitá je vzdušná, dobre oslnená a nezaburinená výsadba.
  • Veľmi pomôže aj ihneď po zbere zlikvidovať odrodené výhony.
  • Pomáhajú aj postreky z rastlinných výluhov, ktoré zvyšujú odolnosť proti chorobám.
  • Odrody, ktoré znesú meďnaté prípravky, postriekame na jar krátko po ich vypučaní a postrek opakujeme v 10-dňovom intervale.