Posted on

5. Odporúčanie k ekologickej ochrane vinohradov – 24.07.2022

SITUÁCIA

Aktuálna vývojová fenologická fáza viniča je koniec uzatvárania strapcov (BBCH 79) u neskorých odrôd, zatiaľ čo skoré odrody sú v základnej fenologickej fáze dozrievania bobúľ (BBCH 81), čiže bobule sa vyvíjajú do odrodovo špecifických farieb.
Na mnohých odrodách, hlavne neskorých, sú bobule v strapcoch rôznej veľkosti. Je to hlavne v lokalitách, kde bolo veľmi málo zrážok a vinohrad trpí veľkým suchom.

Podľa meteorológov v mesiaci júl bude na Slovensku pretrvávať horúce suché počasie. Počas dňa 23.07.2022 (sobota) sa teploty na západnom a južnom Slovensku pohybovali od 35 do 38 °C, zatiaľ čo v Žilinskom, Prešovskom a Košickom kraji pršalo. V týchto krajoch, v mnohých lokalitách, bol výdatný dážď (búrkového rázu), ale iné vykazovali úhrn zrážok pod 10 mm.
V dňoch 24.07. – 25.07.2022 pod Karpatským oblúkom prechádza enormne horúci vzduch s teplotami od 31 do 34 °C, s meteorologickými výstrahami 2.a 3. stupňa.

Podľa predpovede meteorológov najbližšie zrážky budú v utorok (26.07.2022), kedy sa majú znížiť horúčavy na 29 až 30 °C. V utorok počas dňa bude pribúdať čoraz viac oblačnosti a s ňou aj prehánky a búrky. Postupne by sa mali rozšíriť prehánky zo západnej časti Slovenska do východných regiónov.
Z tohto dôvodu je potrebné ošetrenie viniča proti múčnatke a preventívne proti peronospóre.

MÚČNATKA

Erysiphe necator (Schw.); syn. Uncinula necator (Schw.) Burr); syn. Oidium tuckeri (Berk.)

V tomto roku sa v mnohých vinohradoch vyskytovala múčnatka, preto je potrebné  aplikovať ošetrenie proti múčnatke viniča, v závislosti od citlivosti odrody proti múčnatke viniča.
Pokračovať v čítaní: 5. Odporúčanie k ekologickej ochrane vinohradov – 24.07.2022

Posted on

4. Odporúčanie k ekologickej ochrane vinohradov – 06.07.2022

SITUÁCIA

Aktuálna vývojová fenologická fáza viniča je BBCH 75 – 79 v závislosti od odrody  a lokality.

Bobule dosahujú veľkosť hrášku, strapce začínajú klesať – previsnú (BBCH 75), zatiaľ čo na iných odrodách a lokalitách je začiatok uzatvárania strapcov (BBCH 77) – niektoré bobule sa začínajú navzájom dotýkať. V iných vinohradníckych oblastiach, a u skorých odrôd, je uzatváranie strapcov ukončené (BBCH 79) – čiže väčšina bobúľ sa navzájom dotýka.

Búrky do polovice júna, ktoré boli spojené s prietržou mračien, niekde aj s ľadovcom, a v mnohých lokalitách na Slovensku spôsobili vysoké škody, vystriedali veľmi vysoké horúčavy.
Od 20.06.2022 začínali vysoké teploty, ktoré zo dňa na deň zvyšovali svoju intenzitu. Prúdenie horúceho vzduchu pretrvávalo a v mnohých oblastiach padali teplotné júnové rekordy. V posledný deň júna 2022 meteorológovia namerali nové absolútne júnové maximum teploty vzduchu, a to o hodnote 38,8 °C. Inými slovami (meteorólogov), do 30.06.2022 sa ešte nikdy nestalo, aby na Slovensku namerali počas júna regulárnych 38,8 °C. Taktiež teploty, napr. v Dudinciach, dosahovali až takmer 38 °C.
Po týchto tzv. úmorných horúcich dňoch prišlo začiatkom júla k ochladeniu. V niektorých lokalitách sa vyskytli prehánky a búrky, v iných len zníženie teplôt do normálu. Mnohé meteorologické stanice upozorňujú na stredné až veľmi silné infekcie múčnatky viniča. Po prehánkach až búrkach sa, na niektorých lokalitách, môže objaviť aj listová peronospóra ešte do polovice júla.  Preto je dôležité ošetrenie viniča nielen proti múčnatke, ale aj proti peronospóre.

Meteorológovia predpokladajú v polovici júla 2022 agresívne poveternostné extrémy s vysokými teplotami, ktoré nás údajne čakajú. Či sa tieto ich prognózy splnia nevieme – lepšie keby nie.

MÚČNATKA

Erysiphe necator (Schw.); syn. Uncinula necator (Schw.) Burr); syn. Oidium tuckeri (Berk.)

Na základe údajov z viacerých meteorologických staníc je veľa lokalít s podmienkami vhodnými na šírenie infekcie, t. j. teplé suché počasie s primeranou vlhkosťou, spôsobuje závažnejšie ochorenie viniča. V týchto lokalitách trvá nebezpečenstvo rýchleho šírenia infekcie múčnatky. Dôležité je aplikovať ošetrenie čo najskôr.
Pokračovať v čítaní: 4. Odporúčanie k ekologickej ochrane vinohradov – 06.07.2022

Posted on

3. Odporúčanie k ekologickej ochrane vinohradov – 18. 6. 2022

SITUÁCIA

Aktuálna vývojová fenologická fáza viniča je kvitnutie (BBCH 61-68) až koniec kvitnutia (BBCH 69-71) v závislosti od odrody a lokality. Na niektorých odrodách a lokalitách prvé kvetné čiapočky sa uvoľňujú z lôžka, začína rozkvitanie (BBCH 60-61), na iných lokalitách  čiapočky opadávajú.
Podľa % opadaných čiapočiek zo strapcov je vinič vo fenologickej fáze BBCH od 61-68. Ak opadne 20 % čiapočiek, je to BBCH 62, ak opadne 30 % – BBCH je 63, ak 40 % – BBCH 64, atď. Koniec kvitnutia, čiže BBCH 69opadnutých je viac, ako 80 % čiapočiek.
Dňa 09.06. začali podvečer silné búrky, s krúpami (napr. Záhorie, Nitra a okolie a Šaľa). Búrky boli spojené s prietržou mračien, niekde aj s ľadovcom. Podľa meteorológov  môžeme  očakávať  v sobotu 18.06 prúdenie horúceho vzduch, ktoré bude pretrvávať až do 24.6. Po týchto dňoch v niektorých lokalitách môžeme očakávať prehánky až búrky. V iných lokalitách sem-tam prehánky. Vinič po odkvitnutí je vo veľmi citlivej rastovej fáze, z toho dôvodu je nevyhnutné  ošetrenie proti peronospóre aj proti múčnatke.

MÚČNATKA

Erysiphe necator (Schw.); syn. Uncinula necator (Schw.) Burr); syn. Oidium tuckeri (Berk.)

Múčnatka – tak, ako aj iné huby – sa rozmnožuje pohlavne i nepohlavne. Múčnatka môže infikovať svojho hostiteľa (vinič) bez prítomnosti voľnej vody. Treba poznamenať, že tvorba spór múčnatky je podporovaná vysokou vlhkosťou vzduchu, ale rozptýlenie spór sa urýchľuje pri nízkej vlhkosti vzduchu. Veľmi silné infekcie na viniči zvyčajne vznikajú, keď je vlhkosť vzduchu v noci vysoká a cez deň nízka. Optimálna teplota pre múčnatku je 20 – 25 °C. Nepohlavné rozmnožovanie múčnatky je spojené s produkciou konídií, ktoré rýchlo rozširujú chorobu vo vinohradoch. Pokračovať v čítaní: 3. Odporúčanie k ekologickej ochrane vinohradov – 18. 6. 2022

Posted on

Dôležité upozornenie pre pestovateľov viniča

Vážení pestovatelia viniča,

ako sami viete, pre signalizáciu chorôb viniča je, okrem meteorologických podmienok, veľmi dôležité aj správne určenie fenologickej fázy viniča.

V súčasnosti, z týždňa na týždeň, vinič veľmi rýchlo rastie. V niektorých oblastiach sú jasne viditeľné zárodky súkvetí (BBCH 53), v iných sa začínajú nalievať  púčiky kvetov, ktoré sú tesne zovreté (BBCH 55). V mnohých vinohradoch sa zárodky kvietkov začínajú rozvíjať (BBCH 57) a o niekoľko dní nastane kvitnutie.  Samozrejme to závisí aj od druhu odrody viniča.
V tejto v súvislosti Vás chceme upozorniť na výskyt peronospóry na zárodkoch súkvetí Pokračovať v čítaní: Dôležité upozornenie pre pestovateľov viniča

Posted on

2. Odporúčanie k ekologickej ochrane vinohradov – 30. 5. 2022

SITUÁCIA

Aktuálna vývojová fenologická fáza viniča je koncom mája podľa BBCH 53, t. j. vývoj kvetenstva. Zárodky súkvetí v BBCH 53 sú jasne viditeľné.  Na letorastoch sa rozvinulo viac ako 9 listov, ich dĺžka je 60-80 cm, podľa odrody.
Mesiac máj priniesol rozmanité počasie – teplé dni sa striedali s nižšími teplotami až s letnými horúčavami. Striedaním teplých dní s nižšími a vyššími teplotami sa vyvolali mierne zrážky a v horúcich dňoch aj búrky. Na konci mája nás sprevádzali aj horúce letné horúčavy a po nich nižšie teploty. Tým sa menili aj podmienky vzniku a šírenia hubových chorôb viniča.
V lokalitách s miernymi zrážkami, resp. len s ovlhčením listov, je predpoklad vzniku múčnatky. V oblastiach po búrkach a pri vysokých priemerných teplotách, keď rozdiel priemerných teplôt medzi dennou a nočnou teplotou nebol vyšší ako 10 °C, bol predpoklad vzniku peronospóry. Na základe teplého počasia, nízkych zrážok a vyššej nočnej vlhkosti vzduchu, na mnohých lokalitách Slovenska, došlo k splneniu predpokladov pre vznik múčnatky viniča.

MÚČNATKA

Erysiphe necator (Schw.); syn. Uncinula necator (Schw.) Burr); syn. Oidium tuckeri (Berk.)

Múčnatka môže infikovať svojho hostiteľa (vinič) bez prítomnosti voľnej vody. Voľná voda z dažďov je pre múčnatku nežiadúca, môže usmrtiť spóry, ktoré spôsobujú múčnatku.
Treba poznamenať, že tvorba spór múčnatky je podporovaná vysokou vlhkosťou, ale rozptýlenie spór sa urýchľuje pri nízkej vlhkosti vzduchu. Veľmi silné infekcie na viniči zvyčajne vznikajú, keď je vlhkosť vzduchu v noci vysoká a cez deň nízka. Optimálna teplota pre múčnatku je 20 – 25 °C.
Pokračovať v čítaní: 2. Odporúčanie k ekologickej ochrane vinohradov – 30. 5. 2022